گروه های تخصصی کافه سلامت
تزریق بوتاکس و همه چیز در مورد آن

تزریق بوتاکس و همه چیز در مورد آن

استفاده از تزریق بوتاکس در پزشکی به ۵۰ سال پیش مربوط می‌شود؛ ولی استفاده از آن برای رفع چین و چروک پوست حدود 20  سال است که رایج شده است. در این متن قصد داریم مهمترین نکات در ارتباط با تزریق بوتاکس را جهت آگاهی شما خواننده گرامی بیان کنیم و در قالب همین متن به مهمترین پرسش‌های شما پاسخ دهیم.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی می‌باشد که به صورت موقت باعث فلج شدن عضلات می‌شود. علت اصلی بوجود آمدن چین‌های نامطلوب صورت، حرکت عضلات است. پس اگر ما بتوانیم آن‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم بهبود می‌یابند.

تزریق بوتاکس روشی کم‌تهاجمی در اقدامات جوانسازی پوست است این روش سالهاست که به عنوان روشی ایمن و موثر در بهبود خطوط ظریف و نیز رفع چین و چروک‌ پوست اطراف چشم کاربرد فراوانی دارد. بدیهی است برای رفع و بهبود سایر خطوط صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم قابل استفاده است.

آیا تزریق بوتاکس ایمن است؟

بوتاکس در واقع سم یک نوع باکتری است اما خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می‌شود را ندارد. باید توجه داشت که این سم زمانی کشنده است که وارد گردش خون ما شود اما در استفاده‌های درمانی، بوتاکس تنها به صورت موضعی تزریق می‌شود.

تزریق بوتاکس از نظر سازمان FDA، وزارت بهداشت ایران برای استفاده‌های درمانی یا جوانسازی پوست، ایمن و بی‌خطر شناخته می‌شود.

در کشور آمریکا، از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۰۳ تنها ۳۶ نفر پس از تزریق بوتاکس دچار عوارض جانبی شدید شدند. ۱۳ نفر از این افراد، به دلیل مشکلات زمینه‌ای دچار عوارض شده بودند و مشکلات پیش آمده ارتباطی با تزریق بوتاکس نداشته است.
براساس پژوهش‌ها، فقط ۳ درصد از افراد بزرگسالی که بوتاکس دریافت می‌کنند، دچار عارضه‌های جانبی شدید می‌شوند. در اغلب این موارد علت بروز عوارض، تزریق بوتاکس به دست افراد غیرپزشک یا فاقد مهارت کافی بوده است.
همچنین خطرات تزریق بوتاکس به منظور رفع چین و چروک پوست، بسیار کمتر از عوارض بوتاکس در استفاده‌های درمانی است.

هشدار: هرگز در آرایشگاه‌ها بوتاکس تزریق نکنید!

اکیداً توصیه می‌شود برای تزریق بوتاکس به مراکز درمانی معتبر مراجعه نمائید. تزریق این دارو در قوانین وزارت بهداشت و درمان کشور، تنها توسط پزشکان دوره دیده مجاز است. تزریق بوتاکس در مراکز غیردرمانی مانند آرایشگاه‌ها و توسط افراد غیرپزشک می‌تواند عواقب بدی برای شما به همراه داشته باشد.

این موضوع دو علت دارد:

در این مراکز معمولاً از بوتاکس‌های غیراستاندارد و بدون مجوز استفاده می‌شوند. چون تهیه بوتاکس فقط توسط پزشکان یا با نسخه‌ی پزشک ممکن است، افراد غیرپزشک مجبورند که از بوتاکس‌های قاچاقی استفاده کنند. داروهای غیرمعتبر می‌تواند موجب بروز عوارض شدیدی مثل واکنش‌های حاد آلرژیک شوند.
همچنین احتمال بروز عوارض جانبی مانند افتادگی پلک (پتوزیس) و دو بینی (Diplopia) در صورت تزریق بوتاکس در مراکز غیردرمانی بیشتر است. به علاوه در صورتی که دچار عوارض حاد بشوید، افراد غیرپزشک توان درمان و رفع مشکلات احتمالی را ندارند.

این مقاله را بخوانید
زگیل تناسلی و هر چیزی که باید در مورد آن بدانیم

تاریخچه استفاده از بوتاکس، تاییدیه‌ها و برندها

سم بوتولونیوم نوع A اولین بار توسط یک چشم پزشک به نام آلن اسکات برای درمان اختلال انقباضی پلک (بلفارواسپاسم) و سایر اختلالات عضلانی چشم مورد استفاده قرار گرفت. کاربرد بوتاکس برای این منظور در سال ۱۹۸۹ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) تأیید گردید.

آلن اسکات متوجه شد که در زمان درمان اختلال انقباضی پلک، شیارهای عمیقی که بین دو ابرو (خط اخم) قرار دارند به طور کامل ناپدید می‌شوند. نهایتاً در سال ۲۰۰۲ سازمان FDA استفاده از بوتولونیوم نوع A برای از بین بردن خطوط بین ابروها را تایید کرد. در سال ۲۰۱۳، استفاده از بوتاکس برای درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها (خطوط پنجه کلاغی) هم مورد تایید FDA قرار گرفت.

انواع برندهای بوتاکس در جهان

تا پیش از سال ۲۰۰۹ تنها فرآورده‌ی بوتولونیوم نوع A که تاییدیه سازمان FDA را داشت، برند Botox ساخت شرکت آلرگان کشور آمریکا بود. به همین دلیل تزریق بوتولونیم با نام بوتاکس معروف شد. در صورتی که بوتاکس فقط یکی از فرآورده‌های دارای این ماده است که برای درمان اختلالات عضلانی و همچنین رفع چین و چروک پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوتاکسِ ساخت شرکت آلرگان در ایران کمیاب است و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سال ۲۰۰۹ دومین فرآورده‌ی بوتولونیوم با نام Dysport مورد تایید FDA قرار گرفت. برند دیسپورت که ساخت کشور انگلستان است، هم‌اکنون در بیش از ۶۵ کشور دنیا استفاده می‌شود. میزان اثربخشی و همچنین عوارض این دارو همانند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان است. دیسپورت یکی از پرمصرف‌ترین برندهای بوتاکس در ایران به شمار می‌رود.

سایر برندها

برند نورونوکس محصول کشور کره جنوبی، دومین برند فراگیر بوتاکس در ایران است. این فرآورده قیمت پایین‌تری نسبت به دیسپورت و اثربخشی مشابهی دارد. نورونوکس مورد تایید سازمان FDA نبوده ولی استفاده از آن در ایران مجاز است.

سومین برند مجاز بوتاکس در ایران، برند مصپورت است. مسپورت یا مصپورت (Masport) برندی ایرانی است که نسبت به سایر بوتاکس‌ها قیمت پایین‌تری دارد. مصپورت از لحاظ کیفیت با نمونه های مشابه خارجی قابل رقابت می باشد.

چهارمین برند مجاز بوتاکس در ایران برند Dyston یا دیستون است که کمابیش مشابه مصپورت است و اثربخشی قابل‌قبولی دارد.

این مقاله را بخوانید
بهترین مارک ژل تزریقی به صورت

پنجمین برند مجاز در ایران برند Xeomin یا زئومین ساخت کشور آلمان است که از نظر اثربخشی نزدیک به برند نورونوکس کره جنوبی است.

کاربردهای بوتاکس

به طور کلی کاربردهای بوتاکس را می‌توان به دو دسته‌ی زیبایی و درمانی تقسیم کرد:

کاربردهای زیبایی

بهبود چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها معروف به چین‌های پنجه کلاغی یا Craw’s Feet
رفع چین و چروک پوست

کنترل خط اخم (بین دو ابرو)
رفع خطوط افقی پیشانی
از بین بردن چروک‌های گردن
بالا بردن گوشه‌های لب
بالا بردن نوک بینی

کاربردهای درمانی

درمان اختلال انقباضی پلک (بلفارواسپاسم)
پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
میگرن مزمن
اسپاسم عضلات گردن
مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
تعریق بیش از حد زیر بغل، کف دست و کف پا (هایپرهیدروزیس)
برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از آن‌ها را در فهرست زیر مطرح کرده‌ایم:

برند بوتاکس: با توجه به نوسانات ارزی، قیمت فرآورده‌های بوتاکس متغیر است. به طور کلی برند دیسپورت گران‌ترین و برندهای نورونوکس و مسپورت در رده‌های بعدی از نظر قیمت جای می‌گیرند. بسته به این که کدام از برند برای تزریق استفاده کنید، قیمت درمان هم تغییر می‌کند.
محل تحت درمان: دوز درمانی در محل‌های مختلف بدن متفاوت است. هرچه نیاز به دوز دارویی بیشتر باشد، هزینه بوتاکس هم بیشتر می‌شود.
عمق خطوط: عامل دیگری که در میزان دوز درمانی موثر است، عمق خطوط یا شدت چین و چروک‌های صورت است. مثلاً برای چین‌های پنجه کلاغی ممکن است ۲ تا ۵ تزریق برای هر طرف نیاز باشد. هرچه دوز داروی مورد نیاز کمتر باشد، هزینه‌ی بوتاکس هم کاهش می‌یابد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه‌ی بوتاکس در مطب زیبائی دکتر کیایی می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان ما در تماس باشید. شماره های 02144334939 و همراه 09395448050 در ساعات کاری 9 صبح تا 19:30 شب آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.

خطرات و عوارض بوتاکس چیست؟

عوارض اصلی این روش جوانسازی شامل سردرد، درد و علایم مشابه با سرما خوردگی می‌شود. در موارد نادر، افتادگی ابرو یا پلک ممکن است مشاهده شود. یکی از موارد مهمی که باید پیش از تزریق بوتاکس توسط پزشک بررسی شود، احتمال افتادگی پلک است که در ۵ درصد از افراد دیده می‌شود. اگر تزریق به دست پزشک متخصص و باتجربه صورت بگیرد، عارضه‌ای بسیار نادر خواهد بود. عوارضی که در این پاراگراف ذکر کردیم نادر اند و به مرور زمان برطرف می‌شوند.

این مقاله را بخوانید
از بین بردن خط خنده و چروک دور لب

در موارد بسیار نادر، امکان پخش شدن سم بوتاکس در بدن وجود دارد. در صورتی که از چند ساعت تا چند هفته بعد از بوتاکس، هر کدام از علائم زیر را تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید:

ضعف عضلانی
مشکلات بینایی
دشواری در تکلم یا بلع
مشکلات تنفسی
از دست دادن کنترل ادرار
برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی «عوارض بوتاکس» مراجعه کنید.

چه کسانی نمی‌توانند بوتاکس تزریق کنند؟

تزریق بوتاکس برای افراد زیر توصیه نمی‌شود:
خانم‌های باردار و شیرده
افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی
وجود عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق
افرادی که داروهای رقیق‌ کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می‌کنند، باید در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنند.
اگر چین و چروک‌ها خیلی عمیق باشد، ممکن است بوتاکس تاثیر چندانی نداشته باشد. در این حالت هم باید نظر پزشک متخصص را جویا شوید.

ماندگاری اثرات بوتاکس چقدر است؟

به طور کلی اثرات بوتاکس به منظور رفع چین و چروک پوست، بین ۴ تا ۶ ماه پس از تزریق پایدار است. محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده، موثرترین عوامل بر ماندگاری اثرات بوتاکس هستند. به جز این‌ها، عوامل دیگری هم بر پایداری اثرات تاثیر می‌گذارند که شامل موارد زیر است:

سن شما
میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوستتان
عمق چین و چروک‌ها یا خطوط پوستی
به طور مثال اگر از بوتاکس برای درمانی چین و چروک‌های بسیار عمیق استفاده کنید، احتمال کامل محو نشدن این خطوط و همچنین احتمال سریع‌تر از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس بیشتر است.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می‌شود؟

با هربار تزریق بوتاکس، ممکن است ماندگاری اثرات هم بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می‌شود؛ پس برای ۴ تا ۶ ماه نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. باید توجه داشت که اگر عضله‌ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد، آن عضله به مرور تحلیل رفته و کوچک می‌شود. به همین علت ممکن است که به مرور زمان، فواصل تمدید تزریق طولانی‌تر شوند.

هر چند وقت یکبار می‌توان بوتاکس کرد؟

در مورد این مسئله باید با پزشک مشورت کنید. به طور کلی تزریق بوتاکس در فواصل کوتاه‌تر از سه ماه توصیه نمی‌شود و به این دلیل ممکن است بدن شما به سم بوتولونیوم مقاوم شده و دیگر به درمان پاسخی ندهد.

چقدر طول می‌کشد تا بوتاکس اثر کند؟

به طور معمول مراجعین بین ۳ تا ۱۰ روز بعد از تزریق متوجه اثرات بوتاکس می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.