گروه های تخصصی کافه سلامت
بایدها و نبایدهای طب سنتی در کبد چرب

بایدها و نبایدهای طب سنتی در کبد چرب

بایدها و نبایدها در درمان کبد چرب

طب سنتی بر این باور است که درمان کبد چرب در ابتدا باید از طریق تغییر سبک زندگی و اصلاح تغذیه صورت بگیرد. در کنار آن می‌توان از داروهای گیاهی و اعمال یداوی نیز استفاده کرد.
تا زمانی که تغییر سبک زندگی و اصلاح تغذیه صورت نگرفته است، با هیچ داروی شیمیایی و گیاهی نمی‌توان کبد چرب را درمان کرد.
کسانی که دچار کبد چرب می‌شوند، گمان می‌کنند که تنها باید از مصرف چربی‌ها بپرهیزند. اما کبد چرب در نتیجه زندگی ناسالم و عادت غذایی غلط به وجود می‌آید و بهترین راه مبارزه با آن پیشگیری است. با رعایت نکاتی در مورد زندگی و رژیم غذایی، مثل خواب مناسب و کافی و خودداری از مصرف مداوم الکل.
در بحث اصلاح تغذیه، کم کردن وزن و کم کردن چاقی شکمی مهم است. اما این نکته باید تذکر داده شود که کاهش وزن سریع و وزن زیادی را در یک ماه از دست دادن، یکی از عوامل خطر در ابتلا به کبد چرب است و آن را تشدید می‌کند.
از دیگر نکات تغذیه محدود کردن استفاده از خوراکی‌های شیرین است که مانند قند، میوه‌های شیرین که باید در مصرف آن تعادل را حفظ کرد. به علاوه افرادی که کبد چرب دارند باید از استفاده از یخ پرهیز کنند.
نکته مهم دیگر رعایت ساده‌خوری و پرهیز از درهم‌خوری است. یا اینکه اگر فرد یک نوع غذا مصرف می‌کند در کنار آن انواع ماست، سالاد، ترشیجات و شوریجات و نوشیدنی مصرف نکند. تنها مواد غذایی که خوردن آن با غذا مشکلی ندارد سبزی خوردن و زیتون است.

 

اصلاح سبک زندگی

اشتباهات رایج در درمان کبد چرب

 

 

یکی از اشتباهاتی که برای درمان کبد چرب در بین مردم وجود دارد مصرف ترشی‌ها و آبغوره و سرکه است. با این تصور که کبد چرب را درمان می‌کند. کبد چرب از دیدگاه مزاجی، کبدی است که سرد شده است، بنابراین خوردن سرکه، آبغوره، ترشی‌ها برای کبد چرب ضرر دارد.
یکی دیگر از عادات بسیار غلط خوردن میوه بلافاصله بعد از غذاست. بهترین زمان مصرف میوه به صورت میان وعده یا با فاصله نیم ساعت یا بیشتر قبل از وعده غذایی است.
در کنار رعایت این اصول داروهای گیاهی متعددی وجود دارد که می‌تواند برای درمان کبد چرب مفید باشد. اگر کسی آن اصول و نکات سبک زندگی را رعایت نکند با مصرف داروها به تنهایی نمی‌تواند مشکلش را حل کند.
در مجموع می‌توان گفت که برای درمان کبد چرب داروی شیمیایی وجود ندارد. بلکه با اصلاح سبک زندگی و تغذیه متناسب با مزاج هر فرد، مصرف داروهای گیاهی مناسب، برخی اعمال یداوی مثل بادکش و حجامت زیر نظر متخصص طب سنتی قابل درمان است.

مقالات دکتر مامک هاشمی

نمایش همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.